Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
środa, 30 stycznia 2008

Badacze są zgodni, że Polacy ufają raczej konkretnym, znanym sobie księżom niż księżom w ogóle. Zaznaczają też, że wyniki mogą zależeć od tego, jak w ogóle postrzegają oni Kościół – czy jako wspólnotę, do której sami należą, czy jako instytucję. W badaniach z 2002 r. całkowite zaufanie do duchownego spoza parafii deklarowało zaledwie... 5,3 proc. respondentów.

TEKST

16:12, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 stycznia 200817:42, marek.kosacz.op
Link Komentarze (14) »

Przyjemnie byłoby sądzić, że nasze wybory są wolne, ale tak do końca nie jest. Przecież jesteśmy uwarunkowani tym, co przeżyliśmy wcześniej: relacją z pierwszą kobietą w naszym życiu, czyli matką, i pierwszym mężczyzną, którym jest nasz ojciec. Często się zdarza, że ich cechy emocjonalne, a nawet fizyczne, mają wpływ na nasze wybory życiowe. Bywa, że patrząc na fotografię młodej matki mówimy: jaka ona była podobna do wybranki syna. Czyli synom podobają się dziewczyny, które jakoś przypominają ich matkę, a córki często wybiorą mężczyznę podobnego do ojca.

WYWIAD


17:39, marek.kosacz.op
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 28 stycznia 2008

Mój ojciec przez całe życie pokazywał mi (i nadal pokazuje), że rola męża i ojca w domu polega na wrzaskach i wyzywaniu od dziwek i szmat swoich żon i dzieci.

LIST


21:38, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

– By mężczyzna się modlił, musi to zobaczyć u innego mężczyzny! – dopowiada dominikanin o. Tomasz Kwiecień. – Jeżeli ojciec się modli, to jego syn prawdopodobnie też się będzie modlił, i nawet jeżeli po drodze będzie miał różne odstępstwa od wiary, prędzej czy później do niej wróci.

TEKST


09:47, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 stycznia 2008

Moim zdaniem winę za to ponosi przede wszystkim kler, bo nie jest w stanie zmodernizować swych poglądów, unowocześnić struktur i zacząć normalnie przemawiać do ludzi. Za bardzo jest przywiązany do dogmatów, których młode pokolenie nie potrafi zrozumieć. Bardzo trudno jest przekonać nawet średnio inteligentnego człowieka, że Bóg stworzył świat w siedem dni, że grzechem jest używanie prezerwatywy. W Hiszpanii do kościoła chodzą głównie osoby starsze. Pierwszy raz w historii jest więcej małżeństw cywilnych niż kościelnych. Z czegoś to wynika.

TEKST


16:51, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Lwia część plastikowych odpadów trafia na wysypiska, by tam w spokoju rozkładać się nawet 400 lat. Odpady tego rodzaju (nie tylko reklamówki) zajmują około 15 procent objętości polskich wysypisk. Do tego folia zaśmieca ulice, pola, zieleńce i parki, zatyka studzienki kanalizacyjne, wpływa też na liczebność ptaków. Widok objuczonego jednorazówkami klienta supermarketu urasta do symbolu polskiej konsumpcji, szybkiej i bezrefleksyjnej. A przede wszystkim nadmiernej.

TEKST

14:40, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »12:32, marek.kosacz.op
Link Komentarze (12) »

Szkoda jednak, żeby takie perełki odchodziły w niepamięć... postaram się dzielić z Wami sytuacjami z rozmów w czasie homilii na Mszy św. rodzinnej. Spisuję z pamięci, więc czasmai lekko coś przekręcę, ale sens zostanie :)


1. Jakiś czas temu pytałem dzieci, co się mieści na końcu paluszka? co się zmieści w dłoni? co się zmieści na głowie? co się zmieści w dwóch rękach? Na pytanie: "co się zmieści na plecach?" mała dziewczynka odpowiedziała... ROBACZKI :) Zapytałem: ile? Powiedziała: dwa lbo trzy, :)))

2. Dzisiaj sie pytałem dzieci i dorosłych: ludzi o jakich zawodach Pan Jezus potzrebowałby w naszych czasach? Odpowiedzi były następujące: informatyka, dziennikarza, nauczycielkę, górnika, babcię... Już powoli zmierzam do końca - puenta w głowie: Jezus potrzebuje każdego człowieka!

Przyszło mi do głowy na końcu pytanie: czy jest ktoś, kogo dzisiaj Jezus nie potrzebuje? Wtedy mała dziewczynka z przodu powiedziała: Jezus nie potrzebuje... górnika! Zapytałem: dlaczego? Powiedziała: bo górnik kopie dziury, a Jezus umiał latać w powietrzu i dlatego nie potrzebuje górnika :)))

Podsumowując zapytałem jeszcze: czy Jezus potrzebuje dzieci? Inna dziewczynka odpowiada: tak! Pytam: dlaczego? Odpowiada: bo Jezus jest mądry i miłosierny...


12:23, marek.kosacz.op
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9