Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
sobota, 30 czerwca 2007

Jedziemy?


23:24, marek.kosacz.op
Link Komentarze (13) »

W mowie potocznej etykietkę "złej emocji" naklejamy, na przykład, na irytację i gniew. W terapii jednak określenie "złe emocje" jest nieużyteczne. Ja traktuję je jako ważny sygnał tego, co człowiek przeżywa. Zastanawiam się, czy dana emocja rani drugiego człowieka i czy rana ta wywołuje kolejną "złą" - cudzysłów jest tutaj istotny - emocję. W takich przypadkach dochodzi do błędnego koła zranień: ktoś, kto na przykład traktowany jest jak powietrze wybucha gniewem, na co partner reaguje płaczem. Z kolei pierwsza osoba nie toleruje płaczu, bo sama czuje się pokrzywdzona, i odpowiada gniewem. I tak dalej. Negatywny więc byłby dopiero skutek raniący. "Złe" emocje - choćby zazdrość - mogą też niszczyć tego, kto ich doświadcza.

Jeszcze inaczej można by odpowiedzieć tak: emocje określimy jako negatywne wtedy, gdy wchodzą w konflikt z wartościami, które cenimy. Jeśli cenimy rozwój, "negatywną" emocją okazać się może destruktywny lęk.

TEKST


23:04, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
Kolejna fala ateizmu nie bawi się w niuanse. Jej stosunek do Boga i religii nie jest wzgardliwą obojętnością. Ateiści nie chcą chłodnej tolerancji. Oni chcą wojny i zwycięstwa

TEKST


19:01, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

...

19:00, marek.kosacz.op
Link Komentarze (4) »

Pat Metheny (z zespołem) i jego słynna PICASSO


13:33, marek.kosacz.op
Link Komentarze (1) »

Co tu dużo mówić - po prostu śliczny


12:13, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Istotnie – jak twierdzi Sołżenicyn – człowiek pozbawiony miłości, traci rozum – wariuje: młody i stary, biedny i bogaty, analfabeta i z wysokim wykształceniem. Wariuje dosłownie lub w przenośni. Egoistyczne życie wyłącznie dla siebie, pełne krzywdy wyrządzonej innym, jest przecież swoistą utratą rozumu. Swoistym obłędem. Zabieranie się do filozofii, o którym mówi Nierżyn, to odkrywanie najgłębszego wymiaru ludzkiego życia – życia duchowego.

TEKST


10:16, marek.kosacz.op
Link Komentarze (3) »

Na starożytnym Bliskim Wschodzie "bać się" bóstwa lub króla (władza królewska miała zawsze charakter sakralny) znaczyło uznawać jego potęgę, jego pełne prawo do dysponowania moją osobą, jak również ufać mu i być mu we wszystkim posłusznym. Dla autorów ksiąg mądrościowych w Biblii bojaźń owa jest w sposób szczególny związana z mądrością.

TEKST


00:04, marek.kosacz.op
Link Komentarze (2) »
piątek, 29 czerwca 2007


...
20:34, marek.kosacz.op
Link Komentarze (16) »

Lęk, podobnie jak szereg innych emocji, może być, i z pewnością jest, źródłem inspiracji artystów. Czerpiąc z własnych lub cudzych dramatów twórcy wizualizują lęk nadając mu konkretne rysy: ciała, śmierci, choroby. Powstają w ten sposób dzieła bardzo często analizowane w jednostronny, tendencyjny sposób, który zakłada, że artysta jest przede wszystkim diagnostą i krytykiem społecznym.

Tymczasem prace takie jak: Grzech pierworodny Alicji Żebrowskiej, Piramida zwierząt Katarzyny Kozyry czy Exist Konrada Kuzyszyna, wyrastają z konkretnych doświadczeń ich autorów, w tym także z ich lęków.

ARTIFEX


20:03, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8