Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
poniedziałek, 29 czerwca 2009
niedziela, 28 czerwca 2009

Ta przyjaźń jest jednym z dowodów na wielkość Wojtyły. Był otwarty na innych, słuchał ich, pielęgnował zadzierzgnięte więzi. Facet z Krakowa, który był robotnikiem, marzył, by zostać aktorem, a wyszło tak, że został papieżem. Niemniej zgodnie ze znaną maksymą ks. Józefa Tischnera: najpierw jest się człowiekiem, potem filozofem, a na końcu księdzem. Pasuje to jak ulał do Wojtyły.

TEKST


23:24, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 czerwca 2009

Niebagatelne znaczenie mają włosy. Potrząsanie i odrzucanie włosów na ramiona, dotykanie i zanurzanie w nich ręki (przypominające „stroszenie piór”) w połączeniu ze śmiechem – to gesty typowe dla kobiecych umizgów. Bywa, że tak zachowują się nawet panie z krótko obciętymi włosami. Te gesty mówią: „Patrz, jaka jestem ładna dla ciebie!”.

TEKST


17:07, marek.kosacz.op
Link Komentarze (3) »
piątek, 26 czerwca 2009

Nauczyciel Bogdan Chęć i Szczeciński Klub Katolików zostali laureatami I edycji nagrody "Droga do wolności"

Nowa szczecińska nagroda ustanowiona w 20. rocznicę narodzin polskiej demokracji "ma honorować postawy i działania, które współczesny Szczecin oraz jego "dążenie do wolności" współtworzą".

Wśród nominowanych znaleźli się ludzie, którzy walczyli o wolność w czasach PRL, ale także tacy, którzy w nowej Polsce bezpośrednio przyczynili się do jej umacniania i potrafili wykorzystać wolność dla dobra Szczecina i jego historii, m.in.: Marek Adamkiewicz (działacz studencki i opozycjonista, lider ruchu "Wolność i Pokój"), Marzanna i Dominik Górscy (założyli Stowarzyszenie Dzieci Chorych na Białaczkę i Chroby Rozrostowe Krwi), Inga Iwasiów (profesor US, literaturoznawca, jej najnowsza książka "Bambino" nominowana została do nagrody Nike).

Decyzją kapituły laureatem pierwszej edycji został Bogdan Chęć, pedagog, działacz oświatowy, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61. To on jest twórcą projektu "Szczeciński pamiętnik. Historia w ludziach i kamieniu" (uczniowie szukali "miejsc magicznych", przygotowali przewodnik po najciekawszych miejscach Szczecina i pamiętnik mieszkańców). Chęć wymyślił m.in. stowarzyszenie rodziców i Sieć Szkół Przyjaznych, w których rodzice biorą aktywny udział w procesie dydaktycznym i wychowawczym.

Wśród instytucji zwyciężył Szczeciński Klub Katolików, który w czasach PRL był oazą wolności i kuźnią kadr opozycji.

Inicjatorzy nagrody to Fundacja Veritas i Narodowy Bank Polski.


21:37, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »21:29, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 czerwca 2009

Wynika z tego, że we Włoszech można się rozwieść i otrzymać alimenty na podstawie podejrzeń o zdradę, której nie było, zwłaszcza, jeśli sąsiedzi i znajomi wezmą sprawę na języki.

TEKST


17:52, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 czerwca 2009

Składniki:

0,5 kg truskawek,

3 banany.

Migdały glazurowane:

6 łyżek płatków migdałowych,

1 łyżeczka masła,

1 łyżeczka miodu,

0,5 łyżeczki cukru waniliowego.


Jak przyrządzić?

Banany kroimy w plastry. Truskawki Kroimy w ćwiartki lub według uznania. Migdały glazurujemy: lekka rozpuszczamy masło z miodem i cukrem waniliowym na patelni. Kiedy się spieni wrzucamy płatki migdałów i delikatnie mieszamy aż się zrumienią. Gorące dodajemy do truskawek połączonych z bananami i lekko mieszamy aby z migdałów nie zrobiły się zlepki.


Potrzebne przybory:

Nóż, deska do krojenia, patelnia, miska szklana.


21:32, marek.kosacz.op
Link Komentarze (1) »

Największym błędem rządu nie jest proponowanie lepszej ustawy, lecz ujmowanie sprawy aborcji niemal jako prawa do opieki zdrowotnej, a nie jak jak problemu, który należy rozwiązać. Ten rząd zwykle przemawia bardziej radykalnie, niż wygląda rzeczywistość, i zraża sobie ludzi. Oświadczenia jak pani minister Bibiany Aido, że aborcja to jak powiększenie sobie piersi, są zupełnie nie na miejscu. Rząd najpewniej wycofa się też ze zgody na aborcję dla szesnastolatek bez zgody rodziców.

TEKST


19:45, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4