Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
piątek, 31 lipca 200923:06, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

To jest jedna z takich sytuacji. Każde rozwiązanie będzie dokładaniem kolejnych ran, także w wymiarze moralnym. Jest bowiem ojciec dziecka, który pozostaje ojcem, jego żona, jest matka, która urodziła i wszyscy cierpią. A dziecko zostało zranione na całe życie niezależnie od tego, co się dalej będzie działo.

TEKST

23:02, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Dziś pytanie o los rozwiedzionych staje się coraz bardziej natarczywe. Z jednej strony jest oczywiste, że marzenie o Kościele, który w miarę pojawiających się trudności łagodzi wymagania Ewangelii, jest pokusą, przed którą Watykan stanowczo się broni. Z drugiej, niedopuszczenie do udziału w Eucharystii tych, którzy się rozeszli i żyją w nowym związku, jest źródłem cierpienia wielu ludzi. Jak to pogodzić z miłosierdziem chrześcijańskim?

TEKST


16:31, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »16:31, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 lipca 2009

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, politycznie przeciw Sowietom, demonstracyjnie przeciw Anglosasom, faktycznie przeciw Polsce – te słowa Pawła Jasienicy doskonale podsumowują dyskusję na temat „powstania ‘44”, jak to teraz modnie się mawia. Dowódcy AK myśleli, że w swoim geniuszu ograją wszystkich. Nie ograli nikogo.

TEKST


21:51, marek.kosacz.op
Link Komentarze (2) »
sobota, 18 lipca 2009

forma dialogu jest dobra i zdrowa, bo zakłada, że rozmówcy nie uważają się za wszechwiedzących. Uznają, że muszą się uczyć od innych, a więc jest w nich pewna doza niepewności. Zasada filozofii głosi, że kto się nią trudni, musi uważać się za ucznia – w sensie sokratycznym. Wie, że nic nie wie, więc do myślenia potrzeba mu partnera. Od każdego można się przecież czegoś nauczyć – sam mam wciąż to poczucie. Rozmowa jest więc rzeczywiście fundamentem myślenia filozoficznego.

TEKST


11:37, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 lipca 2009

Wprowadzenie specjalnego przepisu służącego jakiejś określonej grupie nie byłoby więc niczym innym jak postawieniem jej w uprzywilejowanej pozycji wobec pozostałych. Na tej samej zasadzie do kodeksu można by wpisać górników czy wędkarzy.

TEKST


14:27, marek.kosacz.op
Link Komentarze (1) »

Najważniejsze są oczy. Widzisz po prostu, kto cię słucha i jak słucha. A także, czy odpowiada ci, czy nie. Oczami właśnie. Dlatego przed rekolekcyjną konferencją czy kazaniem dobrze jest rozgrzać gardło i szerzej otworzyć oczy. Na gardło świetnie pomaga pyszna, gorąca kawa. A oczy otwierają się najszerzej, gdy...

TEKST

05:14, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »