Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
czwartek, 27 sierpnia 2009

Tradycja jest zjawiskiem antropologicznym i kulturowym. I już samo jej przekazywanie kolejnym pokoleniom nie odbywa się bez konfliktów. Przytomni teologowie wiedzą, że tradycja stwarza możliwość rozwoju osobowości tego, kto ją przyjmuje. Jednocześnie ci sami myśliciele mają świadomość, że tradycja może tak dalece determinować przyjmującą ją osobę lub grupę ludzi, iż rozwój działań, myśli i rozumienia doktryny zostanie spętany. Dla tradycji ważny jest nie tylko jej przedmiot oraz ten, kto ją przekazuje, ale i odbiorca oraz kontekst kulturowy, w którym on żyje i ją przyjmuje.

TRADYCJA


09:39, marek.kosacz.op
Link Komentarze (1) »
niedziela, 23 sierpnia 200900:30, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 sierpnia 2009

Polacy się wybijali pod każdym względem. Kilka dyscyplin to praktycznie nasze wynalazki: himalaizm zimowy, rozkwit himalaizmu kobiecego, styl alpejski jest w jakimś stopniu moim dziełem, wreszcie solowe wejścia też właściwie zaczęły się od Polaków.

TEKST


11:47, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 sierpnia 2009

Bardzo ciepła, otoczona zdjęciami Komedy i powtarzająca w kółko: Krzyś to, Krzyś tamto - jakby umarł niedawno, a przecież 23 kwietnia minęło równo 40 lat od jego tragicznej śmierci.

TEKST


14:27, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 sierpnia 2009

Warto nauczyć dziecko traktowania pieniądza jako środka wymiany dóbr ze światem zewnętrznym, a nie jako gwaranta bezpieczeństwa. Trening finansowy jest podobny do treningu czystości: uczy, kiedy wydawać (wypuszczać), a kiedy oszczędzać (zatrzymywać), aby było to zgodne z naszym interesem i jednocześnie z normami społecznymi.

TEKST

23:13, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 sierpnia 2009

Mówi, że świat człowieka zbudowany jest na dwóch pniach: praktycznego działania, w którym człowiek buduje sobie w tak nieprzyjaznym dla bezbronnych ssaków środowisku przyjazną niszę. Ale pozostaje wielki problem, po co to wszystko robić, po co żyć? Problem wartości, na który nauka i pień praktyczny ludzkiej kultury nie jest w stanie odpowiedzieć. Stąd pień drugi: poszukiwanie Sensu. Kołakowski nazwał to poszukiwaniem mitu.

TEKST

19:38, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »19:28, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Madonna często wraca do dzieciństwa w utworach o charakterze autobiograficznym. W "Mother And Father" z albumu "American Life" śpiewa: "Był czas, kiedy byłam szczęśliwa / Był czas, gdy wierzyłam, że mogłabym żyć wiecznie / Był czas, gdy modliłam się do Chrystusa / Był czas, kiedy miałam matkę / To było przyjemne".

TEKST


10:17, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Siostra mówi wszędzie, by nie używać słowa "prostytutka": – To jest w mentalności przeciętnego człowieka osoba ze stygmatem, bezosobowa istota na starcie. Spojrzenie ucznia Chrystusa to spojrzenie na człowieka, a nie koncentracja na grzechu.

TEKST


10:50, marek.kosacz.op
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3