Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
niedziela, 31 października 2010

Pierwsi chrześcijanie patrzyli na koniec świata pozytywnie. Czekali na przyjście Chrystusa w Światłości. W Apokalipsie nacisk położony jest na to, jaka będzie Nowa Jerozolima: cała ze złota i drogocennych kamieni, położona nad morzem, „jakby ze szkła", Pan będzie świecił zamiast słońca, wszelka łza zostanie otarta.

TEKST19:21, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 października 2010

W wielu innych religiach jest tak, że przejście między dwoma światami nie jest zamknięte. Wystarczy zobaczyć, w jak wielu mitologiach pojawia się motyw wędrówki do zaświatów i powrotu stamtąd.

TEKST11:07, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
11:06, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 października 2010

Miłość ojczyzny jest jedną z najważniejszych cnót społecznych. Zarazem skazilibyśmy katolicyzm ciężkim bałwochwalstwem, gdyby jego głównym źródłem miała być miłość ojczyzny. A ujmując to mniej wzniośle – gdybyśmy przede wszystkim dlatego chcieli być katolikami, że jesteśmy Polakami.

TEKST


21:44, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Niemiecka pamięć została wyryta w kamieniu, ale – jak powiedział kiedyś Robert Musil – "nie ma świecie nic bardziej niewidzialnego od pomników". Żydowska mądrość – cytowana w 1985 roku w przemówieniu byłego prezydenta Richarda von Weizsäckera – mówi że "tajemnicą pamięci jest odkupienie". Tymczasem w Niemczech mądrość tę zaadaptowano w bardzo specyficzny sposób: kto wyciągnie wnioski z pamięci o przeszłości czuje się zwolniony z poczucia winy.

TEKST


19:54, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 października 2010
21:46, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Każdy sakrament niesie w sobie łaskę z nim nierozdzielnie związaną. Jest oczywiste, że aby stać się, na przykład, dobrym księgowym nie wystarczy być człowiekiem uczciwym, ale trzeba być jednocześnie uważnym, zorganizowanym i precyzyjnym.

TEKST

21:40, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 października 2010

Znamienne, że znany detektyw Sherlock Holmes podejmował się rozwikłania jakiejś trudnej sprawy, gdy dostrzegł w niej jakiś dysonans, coś co go zaciekawiło, gdy spotykał się z czymś nietypowym. Tylko taka sytuacja, która zastanawia, zawiera jakąś sprzeczność, czy pozorną niezgodność prowadzi do odkrycia. Ten dysonans jest tym ziarnkiem piasku, który drażniąc i niepokojąc rodzi perłę w ostrydze perłodajnej.

TEKST

12:43, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 października 2010

W tym roku będą obchodzić okrągłą rocznicę – 10 lat znajomości. Czy dekada to wystarczający czas, aby wziąć ślub?

TEKST


16:10, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2