Serwis Turystyczny - http://www.e-gory.info

 

Wielka Rzeczpospolita

 

RSS
piątek, 29 października 2010

Niemiecka pamięć została wyryta w kamieniu, ale – jak powiedział kiedyś Robert Musil – "nie ma świecie nic bardziej niewidzialnego od pomników". Żydowska mądrość – cytowana w 1985 roku w przemówieniu byłego prezydenta Richarda von Weizsäckera – mówi że "tajemnicą pamięci jest odkupienie". Tymczasem w Niemczech mądrość tę zaadaptowano w bardzo specyficzny sposób: kto wyciągnie wnioski z pamięci o przeszłości czuje się zwolniony z poczucia winy.

TEKST


19:54, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 października 2010
21:46, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Każdy sakrament niesie w sobie łaskę z nim nierozdzielnie związaną. Jest oczywiste, że aby stać się, na przykład, dobrym księgowym nie wystarczy być człowiekiem uczciwym, ale trzeba być jednocześnie uważnym, zorganizowanym i precyzyjnym.

TEKST

21:40, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 października 2010

Znamienne, że znany detektyw Sherlock Holmes podejmował się rozwikłania jakiejś trudnej sprawy, gdy dostrzegł w niej jakiś dysonans, coś co go zaciekawiło, gdy spotykał się z czymś nietypowym. Tylko taka sytuacja, która zastanawia, zawiera jakąś sprzeczność, czy pozorną niezgodność prowadzi do odkrycia. Ten dysonans jest tym ziarnkiem piasku, który drażniąc i niepokojąc rodzi perłę w ostrydze perłodajnej.

TEKST

12:43, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 października 2010

W tym roku będą obchodzić okrągłą rocznicę – 10 lat znajomości. Czy dekada to wystarczający czas, aby wziąć ślub?

TEKST


16:10, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Niestety, komiks jest w Polsce niedoceniany i mało popularny. Potocznie kojarzy się go z kiczem i twórczością przeznaczoną dla dzieci. Panuje też przekonanie, że to rozrywka dla mało wymagających odbiorców.


TEKST


15:39, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 marca 2010
środa, 03 marca 2010

Warto jednak wrócić na ziemię i na spokojnie zadać pytanie: czy polskie prawo rzeczywiście dyskryminuje mniejszości seksualne? Odpowiedź może być tylko jedna: to niemożliwe, ponieważ zabrania tego konstytucja. Mówiąc o równości wszystkich obywateli wobec prawa, zabrania ona ustawodawcy traktowania kogoś lepiej lub gorzej.

TEKST


22:16, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 lutego 201020:41, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »

Obserwacja związków pozwala zauważyć, że wybierani partnerzy często mają wiele wspólnego z rodzicami. Najczęściej chodzi o rodziców, ale może to być inna ważna dla dziecka osoba, choćby dziadek.

TEKST

20:35, marek.kosacz.op
Link Dodaj komentarz »